Духовна пісня завжди несе у собі якесь невловиме внутрішнє світло, що наче й непомітне на перший погляд, але воно осяває своїми променями усіх, хто довкола, – хто її чує чи виконує. І світ стає світлішим, чистішим, добрішим. Саме такі відчуття панували цієї неділі, 30 квітня, в Українському домі «Перемога» під час Відкритого фестивалю духовної пісні «Я там, де є Благословіння». Такий мистецький форум, організаторами якого виступили Тернопільська міська рада та управління культури і мистецтв ТМР, зібрав близько тридцяти учасників – солістів-вокалістів, вокальних ансамблів та хорів з усієї області. До конкурсної програми, яку готували артисти на виступ, входило два твори на духовну тематику. Більше того, хори повинні були один твір виконувати акапельно, тобто без супроводу. Змагались учасники в двох номінаціях – аматори та професіонали, і у різних вікових групах – від молодших до старших, тобто дорослих.
Конкурсні змагання фестивалю тривали з 11 години 30 хвилин, а передувала їм емоційна та піднесена церемонія відкриття. Розпочалось дійство піснею, яка з 2011 року була офіційним гімном фестивалю і яку написав його засновник і ідейний натхненник поет і композитор Олександр Смик. Разом із зразковою дитячою хоровою студією духовної пісні «Фантазія» Центру творчості дітей та юнацтва, твір виконала тернопільська співачка, ведуча фестивалю Зоряна Вовк.
Після вітального слова із побажаннями натхнення та успіхів для усіх учасників від голови оргкомітету, начальниці управління культури і мистецтв Тернопільської міської ради Світлани Козелко відбулось представлення членів журі, до якого увійшли, окрім Світлани Степанівни, заслужений діяч мистецтв України, доцент кафедри музикознавства ТНПУ ім. В. Гнатюка Анатолій Ороновський, відмінник освіти України, заслужений працівник освіти України Директор ЦТДЮ Світлана Миханчук, музикант, поет, письменник, керівник народного аматорського ансамблю «Оберіг» Олексій Лещишин, художній керівник та диригент камерного хору «Canto Nobile», викладач Вищої духовної семінарії імені Йосипа Сліпого, Оксана Шуфліта, українська співачка, композиторка, народна артистка України, член національної спілки композиторів Леся Горова та голова журі, заслужений діяч мистецтв України, професор, кандидат мистецтвознавства, завідувач кафедри музикознавства Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Богдан Водяний.
А потім пісенне дійство та усіх його учасників благословили молитвою та щирим і натхненним напутнім словом Всечесні отці.
Впродовж цілого дня тривали конкурсні випробування, які відкрили солісти-вокалісти, потім своє мистецтво демонстрували вокальні ансамблі, а останню частину програми склали виступи хорів, яких було одинадцять.
В результаті серед дитячих хорів у категорії «Аматори» друге та третє місця розділили дитячий хор церкви Архистратига Михаїла (керівник Наталя Голодрига) та хор «Барви» Тернопільської музичної школи №1 імені В. Барвінського (керівник Ірина Черноус, концертмейстер Тетяна Киник). Серед дорослих хорів-аматорів диплом третього ступеня виборов народний хор БК-філії села Чернихів (керівник Богдан Татарин), диплом ІІ ступеня – народний аматорський хор села Кобилля філії центру культури і дозвілля села Коилля (керівник Галина Куліковська), диплом першого ступеня – народний аматорський хор «Просвіта» БК Бережанської міської ради. Перемогу у категорії «Професіонали» здобула хорова капела «Освіта» факультету мистецтв ТНПУ ім. В Гнатюка. У ансамблях відзначились жіночий аматорський вокальний ансамбль філії Центру культури і дозвілля села Кобилля (художній керівник Марія Шафранська), який здобув диплом третього ступеня, народний вокальний ансамбль «Пісенне джерело» Трибухівського сільського будинку культури (художній керівник Галина Забарило), який став лауреатом другого ступеня, а перше місце отримав дует «Зірниця» Скалатської дитячої музичної школи у складі Христини Попик та Вікторії Савончак (художній керівник Тетяна Свистільник). Серед професіоналів відзнаки у тріо у складі Оксани Шагай, Тетяни Плахцінської та Мар’яни Гордій із Тернопільської музичної школи №2 ім. М. Вербицького та дуету «Калинове намисто» , де співали педагоги зі Скалатської музичної школи Оксана Марків та Тетяна Свистільник.
У номінації «Солісти-вокалісти» у категорії «Аматори» диплом лауреата ІІІ ступеня у категорії «Аматори» отримала Цвірло Юлія (учениця ТМШ №2 ім. М. Вербицького, керівник Оксана Шагай), друге місце та диплом лауреата другого ступеня – Лебедик Мар’яна – солістка БК-філії с. Чернихів (художній керівник Богдан Татарин), а лауреатом І ступеня стала солістка будинку культури Кутківці Ірина Гонташ (керівник Ольга Куликовська). У цій номінації було відзначено і наймолодшу учасницю конкурсу – десятирічну Марію Запотічну з Великих Бірок, яка отримала приз від голови оргкомітету фестивалю Світлани Козелко.
Серед солістів-професіоналів диплом лауреата ІІІ ступеня отримала викладач ТМШ №2 імені м. Вербицького Вікторія Гук, лауреатом ІІ ступеня стала солістка БК Кутківці Елеонора Атаманчук, а диплом лауреата І ступеня здобула Уляна Шерстій (викладач ТНПУ ім. В Гнатюка).
Саме Уляна Шерстій здобула і особливий приз від міського голови Тернополя – мікрофон, який Сергій Надал особисто вручив переможниці на церемонії закриття фестивалю. Сергій Віталійович привітав учасників, наголошуючи, що духовна пісня, це те, що тримає і об’єднує, що важливо і дуже цінно для усіх нас.
Міський голова нагородив і тих, хто став володарями Гран-прі фестивалю. У категорії «Аматори» цей почесний титул виборов хор «Adoramus» Церкви св. Апостола Петра (керівники Оксана Цимбалюк та Ігор Брухаль), а в категорії «Професіонали» це звання отримала Народна хорова капела «Зоринка» КЗ ТМР «Дитяча хорова школа «Зоринка» ім. І. Доскоча» (керівник Анжела Доскоч).
Подяки від організаторів фестивалю були вручені і членам журі, а усі учасники та керівники колективів, концертмейстери мали відповідні дипломи.
У гала-концерті співали Уляна Шерстій та хори-переможці, а фінальним акордом дійства стала пісня Лесі Горової «Україна – це світло», яку композиторка виконала спільно з народною хоровою капелою «Зоринка».
Фестиваль завершився, але ті зернинки світла, добра і духовності, які посіяли в душах глядачів та учасників духовні просвітлені пісні про Бога, про Україну, про перемогу добра над злом та віру на краще, залишилися проростати надією та милосердям, духовністю та вірою, які так потрібні у наш непростий час, у якому ми зараз живемо.